Studentyfikacja po polsku

Wrzeszcz Dolny – ulica Wajdeloty (fot. Jan Frankowski)

Zgodnie z wynikami badań w Europie Zachodniej, status prężnego ośrodka akademickiego istotnie wpływa na rozwój nocnej oferty usługowej, jak i oddolną gentryfikację biedniejszych dzielnic. Pierwsze badania studentyfikacji w Polsce pokazują jednak, że rola studentów w rozwoju lokalnym polskich miast jest mniejsza. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Trójmieście.

Magdalena Szmytkowska wraz z Moniką Murzyn-Kupisz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie udowadniają, że studenci w Polsce, dysponujący słabszą siłą nabywczą, stawiają raczej na oszczędność i praktyczność, lokując się bliżej uczelni, gotując i prowadząc życie towarzyskie na stancjach. Maja Grabkowska i Jan Frankowski na podstawie dużego badania wykonanego na próbie 1200 studentów 3 gdańskich uczelni potwierdzają te rezultaty. Co więcej, studium przypadku ulicy Wajdeloty wskazuje, że za przejawy oddolnej, kieszonkowej gentryfikacji w Gdańsku odpowiadają raczej nieco starsi hipsterzy niż słabiej uposażeni żacy, choć coraz istotniejsza obecność zagranicznych studentów może powoli zmieniać status quo.

Zachęcamy do lektury!

, , , , , ,