EN

STOCZNIA OD NOWA – publiczna prezentacja oraz dyskusja o przekształceniach poprzemysłowych waterfrontów

Szanowni Państwo,

Uprzejmie zapraszamy na publiczną prezentację i dyskusję podsumowującą tegoroczny proces debat w formacie City Lab zatytułowanych „STOCZNIA OD NOWA”, która odbędzie się 18 października 2019 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, w godzinach 10:00-13:30 (wstępny program poniżej). Przemówienie wiodące wygłosi pan Trevor Davies, architekt i dyrektor artystyczny Festiwalu Metropolis w Kopenhadze, który ma na celu inicjowanie przemian w mieście na drodze partycypacyjnych działań artystycznych.

Z kolei w sesji popołudniowej zastanawiać się będziemy w jaki sposób i w jakich partnerstwach kontynuować projekt zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej. W rozmowach udział wezmą europejscy partnerzy projektu, zaproszeni eksperci  z Gruzji i Ukrainy, a także przedstawiciele gdańskich i pomorskich  instytucji. Krótkie prezentacje swoich projektów przedstawią także artyści -rezydenci.

Publicznym dyskusjom towarzyszy bowiem program międzynarodowych rezydencji artystycznych, który w dniach 13-19 października 2019 roku zakończy się realizacją warsztatów i interwencji artystycznych w różnych miejscach na terenach postoczniowych Ich szczegółowy  program przedstawimy wkrótce.

Powyższe wydarzenia są częścią dwuletniego, artystycznego europejskiego programu „Memory of Water” (MoW), zainaugurowanego pod koniec zeszłego roku w Ostende (Belgia). Jest on poświęcony szerokiej partycypacji społecznej w procesach ochrony dziedzictwa kulturowego przekształcanych poprzemysłowych frontów wodnych. Gdańska część projektu, koordynowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK), poświęcona jest kulturowemu dziedzictwu frontu wodnego dawnej Stoczni Gdańskiej. W trakcie projektu przedstawiciele środowisk artystycznych i kulturalnych wraz z innymi interesariuszami wspólnie budują kompleksową, społeczną wizję przekształceń nadwodnych terenów postoczniowych. Oprócz Gdańska w programie bierze udział pięć miast: Göteborg (Szwecja), Levadia (Grecja), Ostende (Belgia), Limerick (Irlandia) i Glasgow (Szkocja). Koordynatorem przedsięwzięcia jest Intercult ze Sztokholmu.

W najbliższym czasie prześlemy listę konkretnych idei/pomysłów, dotyczących form i zasad przekształceń dawnej Stoczni, wygenerowanych od początku roku podczas dyskusji w ramach sześciu zasadniczych i wzajemnie ze sobą powiązanych kategorii tematycznych: Pamięć, Sztuka, Woda i Przestrzenie Publiczne, Produkcja, Zieleń i Ekologia oraz Dialog. Wyniki tych dyskusji są na naszym blogu w zakładce „Marzenia”. Dlatego też to podsumowujące spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Marzenia do spełnienia”.

Warto także nadmienić, że współpracy z Katedrą Geografii Społeczno-Ekonomicznej UG realizujemy cykl badań naukowych z udziałem grupy dawnych Stoczniowców, opartych na metodologii map wyobrażeniowych, mających na celu poznanie, w jaki sposób ta istotna grupa osób postrzega rolę dziedzictwa Stoczni Gdańskiej, w  procesach jej przekształceń.

Wszelkich informacji na temat programu dyskusji udzieli Państwu ekspert i kurator procesu „STOCZNIA OD NOWA”, Roman Sebastyański (rsebastyanski@gmail.com; tel. 508 804 196) oraz koordynatorka całości projektu z ramienia NCK, Magdalena Zakrzewska-Duda (magdalena.zakrzewska@nck.org.pl, tel. 604 944 644).

Źródło zdjęcia: jens-peter-olesen-nkbmxVv44rY-unsplash

, , ,