EN

Organizacja i funkcjonowanie aglomeracji miejskich

Problematyka poruszana w wystąpieniach odnosiła się do różnych aspektów zarządzania aglomeracjami miejskimi. W konferencji wzięło udział około 90 naukowców i praktyków podejmujących w swoich badaniach zagadnienia takie jak: ustrój samorządu terytorialnego, wykonywanie zadań publicznych na obszarach metropolitalnych, zasady, formy i zakres współpracy międzysamorządowej.

W drugiej sesji plenarnej pierwszego dnia konferencji wziął udział dr Jakub Szlachetko, który wygłosił referat pt. „Metropolia jako zjawisko przestrzenne. Koncepcje delimitacyjne w nauce i polityce”. Z kolei mgr Rafał Gajewski wystąpił w ostatniej z sesji plenarnych z referatem pt. „W kierunku związku metropolitalnego w województwie pomorskim”.

Szczególną uwagę uczestników przykuło inaugurujące konferencję wystąpienie prof. Marka Szczepańskiego pt. „Czy metropolie i aglomeracje miejskie rządzą światem?”, w którym w niespotykanie komunikatywny i interesujący sposób zostały omówione główne czynniki decydujące o znaczeniu metropolii w globalnej gospodarce. Spośród innych referatów warto też zwrócić uwagę na prezentację przedstawiciela Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg pt „Metropolitan Governance – Challenges for the federal and decentralized administration in Germany”, która pozwoliła usystematyzować wiedzę nt. zasad, jak i konkretnych przykładów zarządzania niemieckimi regionami metropolitalnymi.

Organizacja i funkcjonowanie aglomeracji miejskich – PROGRAM KONFERENCJI

, ,