11 innowacji na rzecz poprawy miejskiej demokracji w Europie. Wstępny raport z naszych badań w projekcie EUARENAS opublikowany
Za nami pierwszy rok realizacji projektu EUARENAS. Efektem prowadzonych przez nasz zespół prac jest wybór do szczegółowej analizy 11 technik spośród mnogości form działań podejmowanych w różnych miastach europejskich na rzecz wprowadzenia bądź udoskonalenia partycypacyjnych i deliberacyjnych metod zarządzania.
Do sposobów naprawy demokracji i sprostania wyzwaniom neoliberalnej polityki miejskiej, które uznaliśmy za szczególnie interesujące z punktu widzenia realizacji celów projektu, należą m.in.: panel obywatelski, budżet partycypacyjny, społeczny hackathon, dzielnicowe mikrostruktury współzarządcze, dzielnicowi oficerowie łącznikowi, dzielnica dobra wspólnego, porozumienie na rzecz wspólnoty itp.
Wybór miast, w których poszczególne innowacje były wdrażane, uwzględniał geograficzną ich dystrybucję w pięciu wyróżnionych na potrzeby badawcze regionach Europy:
- atlantyckim – Galway, Wigan;
- zachodnioeuropejskim – Berlin;
- północnym – Kopenhaga, Helsinki;
- śródziemnomorskim – Barcelona, Reggio Emilia;
- środkowoeuropejskim i bałtyckim – Budapeszt, Wrocław, Gdańsk, Voru.
Szczegółowe analizy badanych przypadków zostały zaprojektowane w dwóch etapach, prowadzonych w czterech krokach badawczych:
- I etap – praca kameralna oparta na analizie istniejących materiałów, obejmująca monitoring: (1) dokumentów źródłowych, (2) dyskursu medialnego;
- II etap – badania terenowe prowadzone z wykorzystaniem technik: (3) społecznego raportowania (Community Reporting), (4) wywiadów zogniskowanych (Focus Interviews).
Informacja o opublikowaniu naszego raportu i jego pełen tekst zostały zamieszczony na stronie koordynatora projektu EUARENAS dostępnej pod linkiem: https://www.euarenas.eu/post/d3-1-case-studies