EN

Wspólna koncepcja przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań – planowanie przyszłości czy utopia?

Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszym w semestrze letnim seminarium RECOURSE! Najbliższe spotkanie odbędzie się już w najbliższą środę, 31 marca o godz. 13.00. Naszym gościem będzie dr Maciej Zathey – dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Jednostki Organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Procesów Osadniczych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Seminarium odbędzie się na platformie MS Teams (link do spotkania), a informacje o nim znajdują się również  na Facebooku

Poniżej prezentujemy abstrakt wystąpienia jak również więcej informacji o prelegencie. Przypominamy również, że pełny harmonogram seminariów RECOURSE, jak również linki do nagrań ze spotkań, które odbyły się w poprzednim semestrze, są dostępne tutaj.

„Wspólna koncepcja przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań – planowanie przyszłości czy utopia?

Wspólna Koncepcja Przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań jest wizją planistyczno-przestrzenną, określającą jak powinien wyglądać obszar po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej w 2030 roku. Dokument nad którym prace rozpoczęto w 2014 roku został opracowany przez Komitet ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej (w skrócie Polsko-Niemiecki Komitet ds. Gospodarki Przestrzennej) i stanowi wkład do realizacji porozumień o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

Podczas seminarium zostanie przedstawiona Koncepcja oraz rozważania dotyczące jej implementacji. Na tym tle bardziej szczegółowy sposób zobrazowana zostanie diagnoza transgraniczna dolnośląsko-saksońskiego. Wśród mocniej akcentowanych tematów pojawią się aspekty transportu kolejowego z punktu widzenia infrastrukturalnego oraz oferty w ruchu pasażerskim oraz aspekty polityki energetycznej i usług publicznych.”

Dr Maciej Zathey – geograf, planista regionalny, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego – Jednostki Organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Procesów Osadniczych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu polityki rozwoju regionalnego, planowania przestrzennego, rozwoju struktur osadniczych i jakości powietrza. Szerokie zainteresowania badawcze i planistyczne obejmują kwestie rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych, procesu suburbanizacji a także relacji transgranicznych, szczególnie w kontekście powiązań polsko-niemieckich. Autor i współautor koncepcji, strategii oraz planów rozwojowych. Koordynator prac nad Wspólną Koncepcją Przyszłości dla Polsko-Niemieckiego Obszaru Powiązań.