Strategie Smart City w polskich miastach. Nowa publikacja członków naszego zespołu w czasopiśmie „Cities”.
Z satysfakcją informujemy o publikacji w czasopiśmie „Cities” artykułu pt. „Smart City strategies and new urban development policies in the Polish context”, którego autorami są dr Grzegorz Masik, prof. Iwona Sagan oraz prof. James W. Scott. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań prowadzonych przez członków naszego zespołu.
Poniżej zamieszczamy abstrakt artykułu i jednocześnie prezentujemy pełną wersją tekstu.
„Dążąc do połączenia wzrostu gospodarczego z wyższą efektywnością prowadzonych polityk, poprawą stanu środowiska i kształtowaniem pozytywnego wizerunku, polskie miasta zdecydowały się na wdrażanie strategii Smart City (SC). W zapisanych w dokumentach strategicznych wizjach SC, rozwój technologii idzie w parze z obietnicą wdrożenia bardziej inkluzywnego i demokratycznego modelu zarządzania lokalnego. Krytycy koncepcji SC przestrzegają jednak, że samo zastosowanie narzędzi informatycznych, bez odpowiedniego namysłu nad sposobem komunikacji z mieszkańcami, nie wpłynie korzystnie na demokrację lokalną.
W opracowaniu zidentyfikowane sfery aktywności dużych polskich miast, które potraktowano priorytetowo we wdrażaniu rozwiązań SC. Wskazano też, w jakim stopniu infrastruktura społeczna i kapitał ludzki wpływają na realizację wyznaczonych celów. Prace objęły analizę treści oficjalnych dokumentów i stron internetowych sześciu polskich miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska) i ich obszarów metropolitalnych. Przeprowadzono też serię wywiadów i seminariów, a także badanie pogłębione Gdańska i Gdyni.
Wyniki badania wskazują, że polskie doświadczenia z wdrażaniem strategii SC obrazują procesy adaptacyjne i stopniowo wyłaniające się formy polityki miejskiej, które odzwierciedlają napięcia między nowymi i bardziej tradycyjnymi formami zarządzania, a także pomiędzy celami gospodarczymi, środowiskowymi i społecznymi. Należy też uznać, że nastąpiła faktyczna zmiana instytucjonalna w zakresie zarządzania partycypacyjnego, cyfryzacji świadczenia usług, zaspokajania potrzeb społecznych i łączenia programów SC z szerszymi celami rozwoju miast.”
Źródło zdjęcia: Valik Chernetskyi / Unsplash