Konferencja na zakończenie projektu EUARENAS
W dniu 2 października 2024 roku prof. Iwona Sagan wraz z dr hab. Mają Grabkowską reprezentowały zespół ZGSE na konferencji „Cities as Drivers of Deliberative and Participatory Democracy in Europe” podsumowującej projekt EUARENAS. Towarzyszyła im członkini projektowej grupy roboczej Community of Practice, dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska z Zakładu Studiów Przestrzennych. Spotkanie miało miejsce w berlińskim Europäisches Haus przy Unter den Linden.
Celem konferencji było przedstawienie i omówienie wyników niemal czteroletnich badań i działań w zakresie praktyk partycypacyjnych i deliberacyjnych w europejskich miastach. W wydarzeniu uczestniczyli aktywiści, praktyczki, obywatele, decydentki oraz przedstawiciele samorządów lokalnych, szczebla krajowego i europejskiego, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, pytaniami i wyzwaniami związanymi z włączaniem partycypacji i deliberacji w demokratyczne procesy w Europie na poziomie lokalnym.
Główne pytanie, które przyświecało konferencji, brzmiało: jak wspierać aktywne obywatelstwo, agendy społeczne i życie polityczne poprzez partycypację obywatelską i demokratyczne innowacje w europejskich miastach?
Spotkanie otworzył koordynator projektu, prof. James Scott z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, następnie przekazując głos gospodyni miejsca, Manice Hauptman z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech. Pierwszy panel dotyczył wartości dodanej praktyk partycypacyjnych i deliberacyjnych, wypowiadała się w nim m.in. analityczka ds. polityk Anna Paola Quaglia ze Wspólnotowego Centrum Badawczego (Joint Research Centre) działającego przy Komisji Europejskiej. Następnie doświadczenia miast biorących udział w projektowym pilotażu przybliżyła dr Krisztina Keresztély z Comparative Research Network, a zaproszeni uczestnicy i uczestniczki tych działań Gdańska, Reggio Emilia i Võru podzielili się własnymi refleksjami na ten temat. Mieliśmy też okazję zagrać w grę przygotowaną przez Lukács Hayesa i Giovanniego Pagano z Eutropian, autorów projektowego Narzędziownika Eksperymentalnych Metod Partycypacji.
Kolejny panel konferencji dotyczył badań i działań prowadzonych w czterech wiodących komponentach projektu – Teoria, Studia Przypadków, Pilotaż, Foresight. Osoby je koordynujące – dr Wojciech Ufel z SWPS, dr hab. Maja Grabkowska, dr Krisztina Keresztély z CRN i Sarah Henderson z People’s Voice Media – opowiedziały o rezultatach badawczych swoich zespołów, ustosunkowując się do trzech kwestii. Pierwsza z nich dotyczyła głównych barier we włączaniu metod demokracji uczestniczącej do głównego nurtu zarządzania lokalnego. Druga odnosiła się do sposobów przezwyciężania tych barier i tworzenia warunków pożądanej zmiany. Trzecia natomiast obejmowała wyzwania, jakie pojawiły się w związku z realizacją projektu. Po wypowiedziach panelistek i panelistów nastąpiła dyskusja z udziałem publiczności.
Po przerwie obiadowej wysłuchaliśmy wypowiedzi Michała Zoreny z Urzędu Miasta Gdańska na temat założeń projektu URBACT dotyczącego pełniejszego zaangażowania urzędników i urzędniczek samorządowych tzw. średniego szczebla we wspieraniu innowacji w sektorze publicznym oraz promowaniu zaangażowania obywatelskiego. Następnie prof. Mikko Rask z Uniwersytetu Helsińskiego przedstawił wnioski z wdrożonego projektu partycypacyjnego Radar Ko-Kreacji, służącego włączaniu mieszkańców i mieszkanek miast w procesy decyzyjne z użyciem narzędzi wspomaganych przez sztuczną inteligencję. Tę część konferencji zakończył panel z udziałem przedstawicielki i przedstawicieli uniwersytetu LUISS, którzy przedstawili zarys rekomendacji wynikające z ich badań przeprowadzonych w ramach projektu.
Konferencja była ostatnią już okazją do spotkania się osób tworzących konsorcjum projektowe w pełnym składzie. Na koniec wszyscy zgromadzeni podziękowali koordynatorowi projektu, Prof. Jamesowi Scottowi, do których to podziękowań dołącza nasz cały Zespół, licząc na kontynuację naukowej współpracy w bliskiej przyszłości.