Zapraszamy na seminarium RECOURSE!

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na ostatnie w tym semestrze seminarium naukowe RECOURSE, które odbędzie się już za dwa dni. Tym razem naszą wyjątkową Gościnią będzie Prof. Dorota Mantey z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegóły wydarzenia:

• Data: 12 czerwiec 2024 r. (środa),
  • Godzina: 13:00,
  • Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, sala B214 / transmisja online,
  • Temat seminarium: Podwarszawskie suburbia w procesie ich uspołeczniania – od przestrzeni publicznie użytkowanych do lokalnych centrów

Temat wystąpienia:

W postsocjalistycznej Europie, począwszy od okresu transformacji, wiele tradycyjnych wsi położonych w strefie oddziaływania dużych miast przekształciło się w rozległe osiedla suburbialne o zaburzonej kompozycji i układzie przestrzennym. Równocześnie, na przedmieściach powstało wiele nowych amorficznych suburbiów. Nowo powstałe suburbia charakteryzują się funkcjonalnym okrojeniem – są to megasypialnie z niekomfortowym dojazdem do pobliskiej metropolii. Przestrzenie wspólnie użytkowane zostały zredukowane do przestrzeni przepływów, gdzie brak czasu, miejsca i chęci na budowanie głębszych kontaktów społecznych.

Celem wystąpienia jest:

1. Przedstawienie wniosków z wieloletnich badań prowadzonych w podwarszawskich suburbiach: Prof. Mantey podzieli się wynikami badań dotyczących społecznego funkcjonowania tych przedmieść, ukazując, jak zmieniały się w ciągu lat.
  2. Prezentacja koncepcji polityki przestrzennej: Wykład zaprezentuje propozycje polityki przestrzennej opartej na hierarchicznym systemie lokalnych centrów i przestrzeni integracji. Taka koncepcja może stać się zaczątkiem modernizacji chaotycznie zagospodarowanych przedmieść i przyczynić się do poprawy jakości życia ich mieszkańców.

Transmisja online dostępna będzie pod linkiem:

Dołącz do spotkania na MSTeams

Spotkanie odbywa się we współpracy z projektem EUARENAS (www.euarenas.eu), finansowanym w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 (umowa nr 959420).

Liczymy na Państwa obecność, do zobaczenia!