EN

Zapraszamy na przedostatni RECOURSE w tym semestrze!

Szanowni Państwo,

Pragniemy serdecznie zaprosić na przedostatnie w tym semestrze seminarium RECOURSE, poświęcone polityce planowania miejskiego i procesów rozwoju na przykładzie Europy Wschodniej, a konkretnie – stolicy Rumunii, Bukaresztu. Prezentację poprowadzi ekspertka w dziedzinie – Varvara Karipidou, geografka społeczno-ekonomiczna z University College London.

Szczegóły wydarzenia:

  • Data: 17 styczeń 2024 r. (środa),
  • Godzina: 13:00-15:00,
  • Miejsce: transmisja online (link poniżej),
  • Temat seminarium: „State Effects and Political Contestations: Understanding Urban Planning and Development Processes in Eastern Europe: The case of Bucharest

W trakcie prezentacji zostaną omówione kwestie związane z polityką dotyczącą planowania urbanistycznego i procesami rozwoju miast w Europie Wschodniej, regionie często ukazywanym jako „pozostający w tyle”. Prelegentka, bazując na wynikach autorskich badań przeprowadzonych w Bukareszcie przedstawi tezę, że pomimo obowiązywania sztywnego, scentralizowanego ustawodawstwa dotyczącego planowania przestrzennego, procesy te w różnych dzielnicach miasta są silnie napędzane przez różnych aktorów o motywacjach politycznych i ekonomicznych. Według ustaleń autorki, jest to skutek zinfiltrowanej kultury politycznej oraz zdecentralizowanego charakteru zarządzania w Rumunii, co często prowadzi do niskiej jakości rezultatów w rozwoju zarówno całego miasta, jak i jego obrzeży.

Spotkanie wyjątkowo odbędzie się wyłącznie w formie zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams:

Dołącz do spotkania na MSTeams

Spotkanie odbywa się we współpracy z projektem EUARENAS (www.euarenas.eu), finansowanym w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 (umowa nr 959420).

Serdecznie liczymy na Państwa obecność, do zobaczenia!