O nieoczywistych związkach gentryfikacji i partycypacji na Uniwersytecie Bostońskim

7 listopada 2023

W dniach 26-28 października prof. Iwona Sagan i dr Maja Grabkowska uczestniczyły w konferencji pt. Gentrification & Displacement: What Can We Do About It? An International Dialoguewspółorganizowanej na Uniwersytecie Bostońskim przez Profesorki Lorettę Lees i Japonicę Brown-Saracino, czołowe badaczki procesów gentryfikacyjnych w Stanach Zjednoczonych i nie tylko.

Bogaty program konferencji obejmował wykłady plenarne, sesje równoległe, dyskusje stolikowe, sesje posterowe oraz wycieczkę po dzielnicach Bostonu doświadczających procesów gentryfikacji i pokaz filmu Rabble Rousers.  W trakcie sesji zaplanowanej w formie dyskusji stolikowych prof. Sagan i dr Grabkowska przedstawiły wstępne wyniki badań prowadzonych w ramach projektu EUARENAS we współpracy z dr Krisztiną Keresztély i Maxine Salmon–Cottreau, reprezentującymi Comparative Research Network w Berlinie. Badania te dotyczą powiązań narzędzi partycypacji i deliberacji na poziomie lokalnym z procesami gentryfikacji („Participation and deliberation versus gentrification: Are they always in contradiction?”). Jak się okazuje, tego rodzaju narzędzia, mające w zamyśle służyć wzmacnianiu społeczności lokalnych i ich udziału we współdecydowaniu o mieście, nie zawsze idą w parze z przeciwdziałaniem gentryfikacji, a wręcz mogą wzmacniać jej negatywne skutki.