Cele polityki spójności a przyszłość Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podsumowanie projektu ESPON METRO

Na jakie cele powinny być wydawane unijne pieniądze, jaka powinna być w tym rola metropolii i jakie korzyści dla regionu da ustawa metropolitalna – m.in. te tematy zostaną poruszone 3 lutego podczas warsztatów dot. wpływu polityki spójności UE na rozwój Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na spotkaniu przedstawione zostaną wyniki międzynarodowego badania w ramach projektu ESPON METRO, w którym porównano rolę i wpływ 9 europejskich metropolii na politykę spójności UE.

ESPON METRO to projekt badawczy, w którym bierze udział 9 europejskich metropolii: OMGGS, Turyn, Barcelona, Lizbona, Brno, Florencja, Lyon, Bruksela i Ryga. Zostały one porównane pod kątem ich roli oraz możliwości w zakresie programowania i wdrażania polityki spójności. Badania były prowadzone po to, aby wskazać metropoliom, jak można zintegrować ich cele z polityką spójności UE oraz zaproponować pola współpracy z samorządowcami, władzami regionalnymi i partnerami biznesowymi.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport na temat przyszłości OMGGS w kontekście polityki spójności UE. Jest to wynik kilkumiesięcznej pracy analitycznej zespołu ekspertów z dziedziny polityki regionalnej. W jego skład weszli:
– prof. dr hab. Iwona Sagan, Kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego;
– prof. dr hab. Jacek Zaucha, Kierownik Katedry Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Gdańskiego;
– dr Radomir Matczak, ekspert ds. rozwoju regionalnego, współpracujący m.in. ze Związkiem Miast Polskich oraz Uniwersytetem SWPS.

Spotkanie odbędzie się online 3 lutego o godz. 11.00. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację poprzez >>>FORMULARZ zgłoszeniowy. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc liczy się kolejność zgłoszeń. Wydarzenie będzie również transmitowane na >>>Youtube OMGGS.

Źródło zdjęcia: Krzysztof Maksimiuk / Unsplash