Planowanie partycypacyjne w doświadczeniach polskich miast – przykład Dąbrowy Górniczej
Najbliższe seminarium RECOURSE z udziałem dr inż. arch. Moniki Arczyńskiej (Politechnika Gdańska) będzie poświęcone działaniom partycypacyjnym w Dąbrowie Górniczej, w szczególności Dąbrowskiemu Budżetowi Partycypacyjnemu 2.0. Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które rozpocznie się w środę, 17 listopada o stałej porze, czyli o godz. 13.00. Seminarium odbędzie się w formule zdalnej na platformie MS Teams (link do spotkania).
Poniżej prezentujemy abstrakt wystąpienia przygotowany przez prelegentkę:
„Powszechna w Polsce procedura przewiduje głosowanie jako jedyny środek do rozstrzygnięcia o tym, które projekty należy zrealizować. Powoduje zwykle duże rozproszenie budżetu, sprawiając, że decyzje podejmowane są na zasadzie plebiscytu, bez wstępnego ustalenia priorytetów. DBP 2.0 to wypracowana w Dąbrowie formuła Budżetu, przewidująca dyskusję nad projektami, które mają zostać poddane pod głosowanie. Z mieszkańcami współpracują lokalni animatorzy, wspierający mieszkańców w wyborze i w szacowaniu kosztu projektów. Pozwala na skoncentrowanie się na większych projektach, które docelowo posłużą szerszej lokalnej społeczności. W realizację projektów obowiązkowo są wpisane konsultacje społeczne, mające na celu dokładne rozpoznanie potrzeb i oczekiwań przed przystąpieniem do realizacji.”
Dr inż. arch. Monika Arczyńska – współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU) i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Adiunktka na Politechnice Gdańskiej. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. nagrodzone Aga Khan Award Muzeum Palestyny na Zachodnim Brzegu i Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Współpracuje z „A&B”, „Architekturą-Murator” i czeskim „INTRO”, jest członkinią gdańskiej MKUA oraz Gdańskiej Rady Architektury. W ramach działalności A2P2 architecture & planning Monika Arczyńska regularnie współpracuje z Dąbrową Górniczą. Dotychczas zrealizowano wspólnie trzy partycypacyjne projekty – „Nasze Strzemieszyce”, „Podlesie pełne życia” oraz „Rodzinne Planty”, a obecnie trwają prace nad rewitalizacją w Ząbkowicach.
Spotkanie odbywa się we współpracy z projektem EUARENAS (www.euarenas.eu). Projekt uzyskał finansowanie w ramach programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020 (umowa nr 959420).