Miejski wymiar demokracji wysiłkowej

Gość kolejnego seminarium RECOURSE, socjolog i aktywista Kuba Wygnański (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”), przybliży założenia analizy opublikowanej pod tytułem „Inny pomysł na demokrację”. Pomysł ten opiera się na koncepcji demokracji wysiłkowej rozumianej jako ciągły proces obywatelskiego zaangażowania, przekraczający podziały polityczne i nakierowany na naprawę bolączek demokracji przedstawicielskiej. Proponowane rozwiązania dotyczą między innymi deliberacji na poziomie lokalnym. Z pełnym tekstem publikacji można zapoznać się tu: https://stocznia.org.pl/…/06/inny-pomysl-na-demokracje.pdf

Seminarium w formie zdalnej odbędzie się 1 grudnia 2021r. (środa) od godz. 13:00 za pośrednictwem platformy MS Teams. Link do spotkania.

Kuba Wygnański – socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, działacz organizacji pozarządowych. W latach 80-tych działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Współtwórca m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor. Współpracował m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. W latach 2002-2003 stypendysta Yale University (Yale World Fellow). Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego pierwszej, trzeciej i czwartej kadencji. Od 2010 do momentu rezygnacji (2013) był przewodniczącym Rady Programowej Telewizji Polskiej. Od 2018 Senior Ashoka Fellow. Laureat Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego (1999), Totus Tuus (2004) oraz Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” (2018).

Spotkanie odbywa się we współpracy z projektem EUARENAS (www.euarenas.eu). Projekt uzyskał finansowanie w ramach programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020 (umowa nr 959420).