EN

Kolejne seminarium RECOURSE, czyli o mapowaniu przestrzeni przemian życia rodzinnego

„Puste gniazdo. Mapowanie przestrzeni przemian życia rodzinnego” – to temat prezentacji, którą przedstawią podczas najbliższego seminarium RECOURSE socjolożki z Instytutu Socjologii UG: dr Bogna Dowgiałło, dr Magdalena Gajewska i dr Magdalena Żadkowska. Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams (link do spotkania), informacje o wydarzeniu można również znaleźć na Facebooku

Poniżej prezentujemy abstrakt wystąpienia przygotowany przez prelegentki:

„W wystąpieniu chcemy przyjrzeć się bliżej zmianom zachodzącym w emocjonalnej geografii (emotional geography) domu. Badając proces opuszczania domu przez dzieci („pustoszenie gniazda”) przyglądamy się między innymi przemianom habitusów emocjonalnych związanych z konkretnymi przestrzeniami (kuchnia, łazienka, sypialnia itd.). Przyjmujemy, że przestrzeń nie jest czymś jedynie fizycznym, lecz konstytuuje się poprzez nadawane jej znaczenia. Interpretacje społeczne, a w jeszcze większym stopniu ich materialne rezultaty (mebelki dziecięce, łózko małżeńskie, większy stół) tworzą z kolei ograniczenia dla przyszłych interpretacji i praktyk, czyniąc tym samym doświadczanie pewnych emocji bardziej lub mniej prawdopodobnym niż innych. W wystąpieniu chcemy opowiedzieć o rezultatach naszego badania, w którym wykorzystałyśmy metodę map emocji (Gabb).

Zespół badawczy projektu pn. „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci… Praktyki życia codziennego par w wieku 50-64 lata z przynajmniej 20-letnim stażem” tworzą: dr Bogna Dowgiałło, dr Magdalena Gajewska, mgr Magdalena Herzberg-Kurasz, Marianna Kostecka oraz dr Magdalena Żadkowska (strona internetowa projektu).