EUARENAS – Miasta jako areny innowacji politycznych we wzmacnianiu demokracji deliberatywnej i partycypacyjnej

Tytuł

Fundator

HORYZONT 2020

Okres realizacji

2021 – 2024

Partnetrzy

• Itä-Suomen Yliopisto (UEF)
• SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
• Luiss
• Eutropian
• PVM
• City of Reggio Emilia
• City of Gdańsk
• Development Centre Voru County

Osoby zaangażowane

Cele i zakres tematyczny projektu

Zasadniczym celem projektu EUARENAS jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób w procesie zarządzania miastem można skutecznie uwzględnić elementy demokracji partycypacyjnej i deliberatywnej. Zaproponowane badanie jest niezwykle istotne zwłaszcza w czasach, gdy udział obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych zdaje się być niewystarczający. Przyczyny niskiego poziomu partycypacji są wielorakie, ale atmosferę nieufności i braku wiary w demokrację dodatkowo podsycają współczesne ruchy populistyczne i nacjonalistyczne. Ruchy te w swej narracji deprecjonują wartość systemu demokratycznego oraz podważają kompetencje Unii Europejskiej w zakresie ochrony demokracji w państwach członkowskich. Jednocześnie narracja ta wskazuje obecne trendy migracyjne w Europie jako rzekomo największe zagrożenie dla społeczeństw, gospodarek oraz kultury Starego Kontynentu. Istnieje ryzyko, że rozpowszechnienie tego rodzaju przekonań i poglądów naruszy wypracowane z trudem wspólne wartości europejskie, takie jak wielokulturowość oraz spójność społeczna. Jednakże w ostatnich latach na arenie politycznej miast europejskich pojawili się nowi aktorzy w postaci ruchów miejskich i aktywistów, którzy hołdując europejskim ideałom, włączają się w lokalne działania i angażują w kwestie społeczne często pomijane przez tzw. wielką politykę. W coraz większym stopniu kształtują oni kulturę polityczną na poziomie lokalnym, a ich liderzy proponujący innowacyjne narzędzia i mechanizmy współzarządzania stają się realnymi partnerami w procesach decyzyjnych. Analiza wybranych działań lokalnych na rzecz zwiększania roli demokracji partycypacyjnej i deliberatywnej służyć będzie zatem wypracowaniu modelu politycznego opartego na prawdziwym dialogu oraz poszukiwaniu kompromisu.

Strona internetowa PROJEKTU

www.euarenas.eu