Wracamy z cyklem seminariów RECOURSE!

Po krótkiej przerwie wracamy z cyklem seminariów naukowych RECOURSE! W tym roku akademickim będą się one odbywać w przestrzeni wirtualnej, za pośrednictwem platformy MS Teams. Zaczynamy już w najbliższą środę, 2 grudnia gościć będziemy socjolożkę miasta dr Agatę Zysiak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Poniżej zamieszczamy abstrakt wystąpienia.

„Z bawełny i dymu: o nowoczesności w Łodzi w XX wieku i próbach jej badania”
Niedawno opublikowana książka „From Cotton and Smoke: Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity 1897–1994” jest podsumowaniem wieloletniego projektu badawczego mierzącego się z wizjami nowoczesności, polskością i przemysłowym miastem. Łódź, tekstylny moloch, widziana jest jako stolica XIX wieku i nowoczesnych przemian w regionie – wbrew romantycznym i post-szlacheckim wizjom, staje się głównym miejscem konfrontacji z nowoczesnością w Europie Środkowej. Zatrzymując się na czterech przełomowych momentach polskiej historii:
· przełomie wieku XIX i XX,
· odzyskaniu niepodległości po 1918,
· zakończeniu II wojny światowej oraz
· początku transformacji po 1989,
analizuje, jakie bolączki trapiły przemysłowego giganta. Jak próbowano sobie radzić ze zbyt szybkim, nadmiernie uprzemysłowionym, chaotycznym i wielokulturowym siedliskiem klasy robotniczej, wreszcie, jak wyobrażano sobie nowoczesne miasto.”

Link z zaproszeniem na spotkanie.

Pełna lista seminariów RECOURSE w semetrze zimowym 2020/2021.

Mamy nadzieję, że formuła online, choć mniej sprzyjająca bezpośredniej interakcji, okaże się przystępna dla regularnych uczestników i uczestniczek oraz zachęci kolejnych i kolejne. Zapraszamy!