Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Polsce. Opinie lokalnych liderów i perspektywy trwałej współpracy

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium RECOURSE, które odbędzie się w środę 15 stycznia w godzinach 13:00-15:00 w sali B214 budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii UG. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Kuć-Czajkowska z Katedry Administracji Publicznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Tematyka współpracy na terenie miejskich obszarów funkcjonalnych, a także organizacji, ustroju i  sposobu zarządzania metropoliami, stanowi główny obszar zainteresowania Pani Doktor. Tej problematyki doczyczy między innymi jej najnowsza książka pt. „Obszary funkcjonalne miast wojewódzkich w Polsce. Przestrzeń współpracy i konkurencji samorządów terytorialnych”  (Wyd. UMCS, Lublin 2019).

Poniżej prezentujemy opis tematyki wystąpienia przygotowany przez prelegentkę:

Wystąpienie będzie oparte na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych w 2018 r. wśród wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów współpracujących w ramach 17 Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miast wojewódzkich. Celem badania było poznanie opinii liderów lokalnych na temat atmosfery współpracy, czynników determinujących relacje między prezydentem miasta wojewódzkiego a wójtami, burmistrzami, starostami.

Zadaniem wystąpienia będzie odpowiedź na pytania, czego dowodzi przyjęta forma prawna ZIT, czy zmiana personalna na stanowisku prezydenta miasta wojewódzkiego wpływa na poprawę versus pogorszenie wzajemnych relacji w konkretnym obszarze funkcjonalnym miasta wojewódzkiego, czy wielkość jednostki samorządu terytorialnego, poglądy polityczne, fluktuacja personalna na stanowisku organu wykonawczego gminy/przewodniczącego organu wykonawczego powiatu, cechy charakteru liderów przekładają się na relacje między samorządowcami? Jakiego rodzaju wyzwania i problemy występują w związku z realizacją projektów i współpracą w ramach ZIT? Jakie są perspektywy trwałości (kontynuowania) kooperacji w miejskich obszarach funkcjonalnych poza perspektywę unijnego dofinansowania?

Link to wydarzenia na Facebooku naszego zakładu jest dostępny tutaj.

Raz jeszcze zapraszamy do udziału w spotkaniu!