EN

Transgraniczne połączenia kolejowe Polski – społeczny wymiar zjawiska

Po ubiegłotygodniowym seminarium RECOURSE, poświęconym współpracy metropolitalnej, tym razem zapraszamy do udziału w spotkaniu na temat społecznego wymiaru zjawiska transgranicznych połączeń kolejowych w Polsce. Prelegentem będzie dr hab. Marcin Dębicki z Zakładu Socjologii Pogranicza na Uniwersytecie Wrocławskim. Seminarium odbędzie się w środę 22 lipca w godz. 13.00-15..00 w sali B214 budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii UG.

Pan Profesor Marcin Dębicki jest między innymi współredaktorem i autorem rozdziałów w cyklu monografii na temat zagadnień społecznych związanych z sąsiedztwami III RP. Dotychczas ukazały się publikacje poświęcone: Litwie, Czechom, Ukrainie, Rosji, Słowacji i Białorusi. Swoją wiedzę i doświadczenia wykorzystuje również w pracach Zespołu Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza, Komisji ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich PAN, a także Sekcji Socjologii Etniczności Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem tematyki środowego spotkania przygodowanym przez prof. Dębickiego: „W wystąpieniu skoncentruję się na zjawisku, które nieczęsto bywa przedmiotem namysłu badaczy społecznych, w szczególności socjologów. Przybliżając siatkę transgranicznych połączeń kolejowych – ich liczbę, kategorię oraz rozwiązania taryfowe – które ma do dyspozycji pasażer zamierzający przekroczyć granice Polski tym środkiem transportu, będę dążył do wpisania owej oferty w szerszy kontekst – społeczny wymiar sąsiedztw narodowych. Sąsiedztwa te traktuję jako kategorię badawczą określaną przez pierwiastki społeczne i kulturowe, a także polityczne czy ekonomiczne, które stanowią o jej przydatności do opisu bądź analizy tego, co określa różne typy relacji pomiędzy sąsiadującymi ze sobą społeczeństwami. W wystąpieniu postaram się więc pokazać przykłady współzależności pomiędzy typem oferty kolejowych połączeń transgranicznych a szeroko traktowaną rzeczywistością społeczną cechującą poszczególne sąsiedztwa III RP.

Autor zdjęcia: Marek Rzepiak