EN

„Światło w mieście a jego wpływ na zdrowie publiczne” – początek nowego cyklu seminariów RECOURSE

Seminaria RECOURSE to projekt własny Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej, realizowany od 2004 roku. Do wygłoszenia prelekcji i poprowadzenia dyskusji zapraszani są przedstawiciele świata nauki, którzy prezentują wyniki badań związane z szeroko rozumianą przestrzenią i zmianami relacji oraz procesów, które zachodzą na analizowanych obszarach. Więcej na temat seminariów można przeczytać w odrębnej zakładce.

Tematem pierwszego z seminariów w roku akademickim 2019/2020 będzie światło w mieście i jego wpływ na zdrowie publiczne. Poprowadzi je dr Karolina M. Zielińska-Dąbkowska z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Odbędzie się ono w środę 13 listopada br. o godz. 13.00 w sali B 214 (skrzydło B), w siedzibie KGSE UG w Gdańsku przy ul. Bażyńskiego 4.

Poniżej prezentujemy opis tematyki spotkania przygotowany przez prelegentkę.

„Do niedawna zastosowanie światła sztucznego w mieście po zmroku było głównie rozpatrywane w trzech kategoriach. W kontekście funkcjonalnym – bezpieczeństwa na drodze i widoczności osób pieszych oraz pojazdów zmotoryzowanych. W kontekście ekologicznym – jego negatywnego wpływu związanego z zaśmieceniem atmosfery ziemskiej i utrudnioną obserwacją astronomiczną. Oraz w kontekście estetycznym – w celach marketingowych i turystycznych, aby podkreślić miejskie walory architektoniczno-urbanistyczne, gdy zajdzie słońce.

Jednak, wraz z odkryciem nowego typu fotoreceptora w oku ludzkim na początku XXI wieku, zrozumiano, że istnieje druga funkcja naszego oka – nie tylko ta wizualna umożliwiająca percepcję wzrokową. Dziś wiemy, że te nieliczne komórki zwojowe siatkówki bezpośrednio reagujące na światło widzialne (z ang. intrinsically photosensitive retinal ganglion cells – ipRGC) mogą aktywować nasz zegar biologiczny i uruchamiać wiele procesów fizjologicznych w naszym organizmie, pełniąc funkcję niewizualną.

Czy ekspozycja na światło sztuczne w porze wieczornej i nocnej może mieć wpływ na jakość naszego snu, a przez to regenerację naszego organizmu? Czy światło sztuczne może powodować choroby? Jeśli tak, to jaki rodzaj światła jest najbardziej szkodliwy i dlaczego? Jak projektować oświetlenie miejskie, by było zdrowe? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas mojej prezentacji, na którą serdecznie Państwa zapraszam”.

Oprócz najbliższego spotkania, zapraszamy również na seminaria RECOURSE, które odbędą się 18 grudnia 2019 r., a także 15 i 22 stycznia 2020 r. Ich tematyka będzie dotyczyła odpowiednio: poczucia wspólnotowości wśród mieszkańców Gdańska, współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miast wojewódzkich w Polsce, a także transgranicznych połączeń kolejowych Polski. Pełny harmonogram seminariów jest dostępny tutaj.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w seminariach!

Źródło zdjęcia: Jerry Wang on Unsplash