Ćwiczenia terenowe na pograniczu polsko-ukraińskim
W dniach 11-16 czerwca studenci III roku geografii wzięli udział w ćwiczeniach terenowych, które odbyły się na terytorium Polski i Ukrainy. Zajęcia poprowadzili mgr Dominika Studzińska i mgr Karel Doliński z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej wraz z mgr Anną Poraj Górską z Katedry Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu. Tematyka zajęć dotyczyła specyfiki pogranicza polsko-ukraińskiego. W trakcie wyjazdu studenci odwiedzili: Kazimierz Dolny, Lublin, Chełm, Lwów, Sanok oraz Poleski i Bieszczadzki PN.
Zachęcamy do zapoznania się z programem zajęć, a naszym studentom życzymy dalszych sukcesów 🙂 Trzymamy kciuki za obronę prac licencjackich!
PLAN ĆWICZEŃ
- KAZIMIERZ DOLNY (11.06): potencjał turystyczny regionu lubelskiego; walory przyrodniczo-krajobrazowe wąwozów lessowych, potencjał transportowy i turystyczny Wisły.
- LUBLIN (11.06): problemy demograficzne Polski wschodniej; przemiany społeczno-gospodarcze i funkcjonalne Lublina; kreowanie wizerunku miast na przykładzie Lublina; tworzenie i absorpcja kapitału ludzkiego przez miasta akademickie w Polsce na przykładzie Lublina; Migracje obywateli Ukrainy do Polski i ich konsekwencje.
- POLESKI PARK (12.06): torfowiska i jeziora Poleskiego Parku Narodowego.
- CHEŁM (12.06): przyrodnicze i społeczno-gospodarcze uwarunkowania rozwoju obszarów położonych przy granicy; transgraniczna aktywność mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego.
- LWÓW (13-14.06): charakterystyka społeczno-gospodarcza Ukrainy, struktura przestrzenno-funkcjonalna miasta, Polacy i polskie dziedzictwo kulturowe miasta, historyczne i współczesne relacje polsko-ukraińskie, międzynarodowe implikacje kryzysu ukraińskiego.
- WETLINA (15.06): problemy ochrony przyrody na przykładzie Bieszczadzkiego PN.
- MUCZNE (15.06): historia, stan obecny i perspektywy ochrony żubra w Polsce.
- SOLINA (15.06): bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Polsce na przykładzie zapory wodnej w Solinie.
- SANOK (16.06): grupy etnograficzne w Polsce: Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie.